Planujesz wakacje z dzieckiem? Drugi rodzic zabrania podróży w wybrane miejsce? Zastanawiasz się, czy potrzebujesz zgody drugiego rodzica na wyjazd z dzieckiem za granicę?
Prawnicy mówią w takich sytuacjach zazwyczaj to zależy – ważne jest to kto i jaką ma władzę rodzicielską nad dzieckiem.
Jeżeli obydwoje rodzice mają pełną władzę rodzicielską nad dzieckiem, wówczas na wyjazd muszą wspólnie wyrazić zgodę.
Jeżeli drugi rodzic ma ograniczoną władzę rodzicielską, czyli gdy rodzic nie ma uprawnienia do decydowania o miejscu zamieszkania dziecka, wówczas jego zgody nie musisz mieć.
Jeżeli drugi rodzic ma zawieszoną władze rodzicielską lub został pozbawiony władzy rodzicielskiej, wówczas również nie musisz mieć jego zgody na wyjazd z dzieckiem.

A co zrobić w sytuacji, gdy jednak taka zgoda jest konieczna?

Najprościej i najszybciej jest spróbować porozumieć się z drugim rodzicem, ale gdy nie jest to możliwe, wówczas należy wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie zastępczej zgody na wyjazd dziecka zagranicę.
Dopiero takie prawomocne postanowienie sądu może zastąpić zgodę drugiego rodzica. Należy jednak pamiętać, aby całą procedurę rozpocząć odpowiednio wcześniej, ponieważ sprawa może trwać nawet kilkanaście tygodni, gdyby drugi rodzic odwoływał się do sądu drugiej instancji.
Wniosek powinien zostać złożony do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Oboje rodzice biorą udział w takim postępowaniu – jedno jest wnioskodawcą, a drugie uczestnikiem. Sąd po zapoznaniu się ze stanowiskiem każdego z nich podejmie decyzję w sprawie wyjazdu. Zawsze dobro dziecka jest dla sądu najważniejsze.

Kiedy i gdzie taką zgodę należy okazać?

Istnieje prawdopodobieństwo, że na lotnisku w obcym kraju zostaniesz poproszony o przestawienie dokumentów potwierdzających uprawnienie do podróżowania z dzieckiem. Porwania i nielegalne wywożenie małoletnich za granicę zdarzają się bardzo często, dlatego obsługa lotniska jest wyczulona na weryfikację podróżujących z dziećmi. Oczywiście, nie każda rodzina jest kontrolowana, natomiast warto już przed wyjazdem zadbać o niezbędne dokumenty, aby wspólnego wyjazdu nic nie zakłóciło.
Dlatego zgodę drugiego rodzica, bądź orzeczenie sądu najlepiej mieć przy sobie, aby w razie kontroli okazać obsłudze lotniska. Zalecam sporządzenie notarialnego poświadczenia podpisu rodzica, ponieważ zwykła odręczna zgoda może w niektórych krajach nie być uznana za wystarczającą. Dobrym rozwiązaniem jest również sporządzenie tłumaczenia zgody rodzica lub orzeczenia sądu na język urzędowy państwa, do którego lecisz z dzieckiem.
Oczywiście, może się okazać, że nikt o zgodę rodzica, bądź orzeczenie sądu nie poprosi, ale mimo wszystko warto rozważyć odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu, aby już podczas wakacji nic nie zepsuło nam dobrego nastroju.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *