Jak przygotować się do rozmowy z adwokatem?

Po pierwsze, warto skorzystać z pomocy adwokata jak najszybciej. Wielu problemom jestem w stanie zapobiec jeszcze zanim w ogóle powstaną. Dzięki poradom profesjonalisty zaoszczędzisz czas, pieniądze, ale przede wszystkim unikniesz stresu związanego z możliwymi komplikacjami.
Po drugie, warto przygotować się na spotkanie z adwokatem. Za sprawą kompleksowego przedstawienia sprawy już na pierwszym spotkaniu zyskamy bezcenny czas na przygotowanie strategii działania. Tylko dokładna znajomoś
faktów umożliwi prawidłowe zdiagnozowanie problemu przez adwokata.

Oto 6 krótkich wskazówek, dzięki którym rozmowa z adwokatem przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.

Należy podkreślić, że adwokat jest osobą, która chce Ci pomóc i będzie dążyła do jak najlepszego rozwiązania Twojego problemu prawnego.

  • 1

    Zarezerwuj termin

    Wcześniejsze umówienie się na konkretny termin pozwoli adwokatowi zarezerwować dla Ciebie odpowiednią ilość czasu, dzięki czemu na spotkaniu bez zbędnego pośpiechu będziemy mogli omówić wszystkie nurtujące kwestie.
    Warto jeszcze przed pierwszym spotkaniem przynieść bądź przesłać adwokatowi na pocztę elektroniczną dokumentację (zwłaszcza, gdy jest obszerna) związaną ze sprawą, opisać problem oraz swoje pytania – zgodnie z poniżej opisanymi punktami 2-5. Takie działania umożliwią przejście podczas spotkania od razu do drugiego etapu rozmowy – omawiania Twojego problemu, ponieważ adwokat wcześniej zapozna się ze stanem faktycznym sprawy.

  • 2

    Zanotuj szczegóły dotyczące sprawy

    Przypomnij sobie szczegóły dotyczące stanu faktycznego Twojej sprawy. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zanotowanie wszystkich istotnych faktów i okoliczności tak, aby niczego nie pominąć. Jeżeli dokładnie opiszesz adwokatowi swoją sytuację, będzie on mógł szybciej, sprawniej i efektywniej Ci pomóc.
    Podstawowe informacje, jakie powinny zostać przekazane prawnikowi to zwłaszcza określenie podmiotów zaangażowanych w sytuację, rodzaju sporu, daty powstania problemu, dat poszczególnych zdarzeń, aktualnego stanu sprawy.

    2

  • 3

    Określ swoje stanowisko

    Spróbuj określić swoje stanowisko. Zastanów się, jakiej pomocy ode mnie oczekujesz, na czym Ci zależy, z jakiego rozwiązania problemu byłbyś zadowolony. Już na tym etapie warto przemyśleć, na jakie ustępstwa możesz się zgodzić oraz czy dopuszczasz możliwość rozwiązania sporu drogą polubowną – np. w drodze mediacji.

  • 4

    Przygotuj dokumenty

    Na spotkanie z adwokatem przygotuj wszelkie dokumenty (korespondencję tradycyjną i elektroniczną, umowy, porozumienia, raporty, dokumentację finansową, dokumentację prawniczą, zdjęcia, listę potencjalnych świadków), które będą pomocne w rozwiązaniu problemu. Jeśli nie wiesz, które dokumenty mogą okazać się ważne – weź wszystkie, ja dokonam ich selekcji. Jeżeli na tę chwilę nie dysponujesz danym dokumentem – wpisz go na listę rzeczy, które należy przygotować na kolejne spotkanie albo dosłać mailem.
    Ważne jest także wskazanie dokładnej daty otrzymania pisma wszczynającego sprawę, czy to z sądu, czy urzędu, ponieważ zazwyczaj od momentu odebrania korespondencji biegną ustawowe terminy do dokonania określonych czynności prawnych.

    4

  • 5

    Przygotuj listę pytań do adwokata

    Wcześniej przygotuj listę pytań do adwokata, dzięki czemu podczas rozmowy o niczym nie zapomnisz. A już podczas spotkania nie bój się pytać, czy prosić o wyjaśnienie kwestii, które nie były dla Ciebie do końca zrozumiałe. Żadne pytanie nie jest głupie, jeżeli ma prowadzić do rozwiązania Twojego problemu.

  • 6

    Przygotuj się na pytania adwokata

    Bądź gotowy na to, że adwokat będzie zadawał Ci pytania. Chodzi o to, aby prawnik dowiedział się o wszystkich istotnych okolicznościach Twojej sprawy. Nie wstydź się mówić o rzeczach dla Ciebie krępujących, ale związanych ze sprawą – adwokat jest od udzielenia pomocy, a nie oceniania. Ponadto adwokat związany jest tajemnicą adwokacką, co oznacza, że jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej.

    6